Baltic Amber Coast

sz3

Sztutowo
www.sztutowo.pl
Urząd Gminy Sztutowo
ul. Gdańska 55
82-110 Sztutowo
tel. +48-55-247-81-51
e-mail: info@sztutowo.ug.gov.pl

sz2

Gmina Sztutowo posiada doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa śródlądowego. Położona jest pomiędzy Morzem Bałtyckim i Zalewem Wiślanym. Na południu płynie rzeka Szkarpawa, a na południowym zachodzie Wisła Królewiecka. Rzeki te łączą obszar gminy z wodnymi drogami śródlądowymi. Ze Sztutowa można w ten sposób dotrzeć nawet do odległych miejsc w Europie.

Przez gminę przebiega międzynarodowa droga wodna E 70 Antwerpia – Kłajpeda. Krzyżuje się ona w okolicach Bydgoszczy ze szlakiem E 40 wiodącym z Gdańska do Odessy lub dalej na zachodniej granicy Polski z drogą wodną E 30 Szczecin – Bratysława. Dla miłośników tej formy podróżowania i aktywności jest to z pewnością duża atrakcja. Na terenie gminy znajdują się dobrze wyposażone przystanie dla jachtów i innych jednostek pływających.

Niedawno, w ramach projektu „Baltic Amber Coast. Development of crossborder area through building up and modernization of tourism infrastructure”, wybudowano nową przystań żeglarską przy moście zwodzonym na Wiśle Królewieckiej. Wykorzystano znajdującą się tam naturalną zatokę. To wszystko dla zaawansowanych miłośników żeglarstwa śródlądowego. Dla amatorów również przygotowana jest bogata oferta. W okolicy istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego – kajaków, rowerów wodnych wraz z osprzętem, na krótkie przejażdżki w celu podziwiania pięknych krajobrazów lub wyczarterowania jachtu na nieco dłuższą podróż.

Wisła Królewiecka jest także rajem dla wędkarzy. W jej wodach zamieszkują liczne gatunki ryb typowo nizinnych, w tym liczne okonie, szczupaki i płocie. Obecnie wędkarstwo przeżywa swój renesans stając się dla wielu ludzi nie tylko atrakcyjnym hobby, ale także stylem życia. Sztutowo jest w świecie wędkarskim znanym i lubianym miejscem. Działa tutaj koło elbląskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego.

  • Program jest współfinansowany przez Unię Europejską