Baltic Amber Coast

us1

Ustka
www.ustka.pl
Urząd Miasta Ustka
ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 3
76-270 Ustka
tel. +48-59-815-43-00
e-mail : promocja@um.ustka.p

us2

Od roku 1988 Ustka ma oficjalnie status uzdrowiska. Głównym czynnikiem leczniczym jest miejscowy klimat. Morskie powietrze, zazwyczaj ostre, jest tutaj złagodzone przez występowanie lasów. Zajmują one około 50% powierzchni. Wiatry wiejące wzdłuż pasa nadbrzeżnego tworzą specyficzny morsko-sosnowy aerozol napełniający powietrze olejkami eterycznymi, zawierający ponadto znaczące ilości jodu oraz soli wapnia i magnezu.

Ustka posiada własne złoża wód mineralnych i borowiny (torfu leczniczego), które są wykorzystywane do wielu zabiegów. Leczy się tu wiele chorób, przede wszystkim dolegliwości górnych dróg oddechowych, reumatyzm i choroby układu kostnego, choroby układu krążenia, wydzielania wewnętrznego, przemiany materii, nadczynności tarczycy, chorób serca i alergii.

W Ustce funkcjonują zakłady przyrodolecznictwa, lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoria. Oprócz tego bogata jest baza hotelowa i noclegowa w postaci licznych pensjonatów i willi. Już na początku XIX wieku letnicy przyjeżdżali do Ustki i z biegiem czasu coraz sławniejsze stawały się tutejsze kąpiele morskie, bo jak twierdzono powszechnie, miały one właściwości lecznicze. Zaczęły powstawać pensjonaty, które oferowały gościom zabiegi polegające na kąpieli w podgrzewanej morskiej wodzie.

Późniejsze rzetelne badania naukowe potwierdziły to, co dawni kuracjusze wyczuwali intuicyjnie – zdrowotne właściwości miejscowego klimatu. Dziś jest to nowoczesny kurort oferujący nie tylko kuracje, ale także pełną gamę rozrywek, możliwości uprawiania różnych dyscyplin sportu, aktywnego wypoczynku i kąpieli słonecznych. Rozwinięta infrastruktura i szeroka gama obiektów noclegowych gwarantują wypoczynek na wysokim poziomie.

  • Program jest współfinansowany przez Unię Europejską