Baltic Amber Coast

ja1

Jantarniy
www.yantarny.net
Administration of
„Yantarny Urban District” Municipality
76, Sovetskaya Str., 238580, Yantarny, Kaliningrad region,
Russian Federation
phone: +7 40153 3 81 00
e-mail: admdelo@baltnet.ru

ja2

Historyczna osada Palmniki powstała na brzegu morza na skrawku ziemi pomiędzy Zalewem Wiślanym a Zalewem Kurońskim. Teren Półwyspu Sambijskiego od lat obfitował w duże ilości naturalnego kamienia – bursztynu. Rozwój miejscowości, która od 1947 nosi nazwę Jantarnyj, wiąże się nieodłącznie z pozyskiwaniem jantaru. Początkowo zbierano go ręcznie, ale wraz z rozwojem wsi i rosnącym zainteresowaniem „szlachetnymi kamieniami”, już od ponad stu lat wydobywa się bursztyn przemysłowo.

W Jantarnym można wypoczywać na szerokich piaszczystych plażach o długości 6 km, które są regularnie uzupełniane piaskiem z wydobycia bursztynu. Morska laguna, w dawnych wyrobiskach bursztynu, ciągnąca się wzdłuż nadmorskich wydm jest dodatkową atrakcją turystyczną. Spragnionym aktywnego wypoczynku okolica oferuje jazdę konną, katesurfing, żeglarstwo i sporty plażowe, a także spacery w miejskim parku z rzadkimi okazami drzew. W mieście można zwiedzić także warsztat obróbki bursztynu oraz zbiory muzealne.

Dużym zainteresowaniem cieszy się głębokie jezioro w dawnym kamieniołomie, przy którym prowadzą działalność profesjonalne centra nurkowe. Nurkowanie jest także możliwe w morzu. Kombinat wydobywczy bursztynu oferuje możliwość zwiedzania platformy widokowej. Można zobaczyć jak wydobywa się naturalny kamień z najbogatszych złóż światowych. Wielu sprzedawców oferuje szeroki wybór artystycznych wyrobów bursztynniczych.

Intensywnie rozbudowywana jest ostatnio infrastruktura hotelarska i rekreacyjna. Niedawno, w ramach projektu „Baltic Amber Coast. Development of crossborder area through building up and modernization of tourism infrastructure” cz. II, finansowanego ze środków Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej zbudowano nadmorską promenadę o długości 1200 m. Można po niej spacerować plażą wzdłuż wybrzeża, a także po pływających pomostach na akwenach nadmorskiej laguny.

  • Program jest współfinansowany przez Unię Europejską